top of page
Пошук

Українське законодавство про КІКи: немає меж досконалості

Оновлено: 19 квіт. 2022 р.

Коментарі до нового законопроєкту №4065 від Марини Томаш, CEO Tomash Consulting, бізнес-партнера Практики податків та бухгалтерського супроводу Juscutum


Норми закону про КІК ще не почали працювати, а за внесеними до нього змінами вже потрібно активно стежити. У Верховній Раді України зареєстровано черговий законопроєкт, покликаний «вдосконалити» правила BEPS, КІК, а також інших податкових норм. Що ж планується розглянути законопроєктом №4065 в цей раз?


У першу чергу, пропонують відсунути вступ в силу норм КІК на рік, також ряд змін до самих норм по КІК. Звільняються від оподаткування військовим збором доходи, а саме:


Тимчасово до складу загального місячного (річного) оподатковуваного доходу фізосіб за 2020-2021 звітні періоди не включаються доходи у вигляді:


▪ Доходів в грошовій та/або натуральній формі, отриманих в результаті ліквідації (припинення) іноземної юрособи або іноземного формування без статусу юрособи платником податків — акціонером (учасником, партнером, пайовиком, засновником, яка контролює особою) іноземної юридичної особи або іноземного формування без статусу юридичної особи, за дотримання всіх наступних умов:


— процедура ліквідації (припинення) іноземної юрособи або іноземного формування без статусу юрособи розпочата не раніше 1 січня 2020 року і завершена не пізніше 31 грудня 2021 року;

— платник податків подав до контролюючого органу одночасно з податковою декларацією за відповідний звітний рік складену в довільній формі заяву про звільнення таких доходів від оподаткування із зазначенням характеристик отриманого майна і ліквідованого (припиненого) іноземної юрособи або іноземного формування без статусу юрособи, а також документи, що містять відомості про вартість отриманого майна, відповідно до фінансової звітності юрособи, яка складена відповідно до МСФЗ на дату прийняття рішення про розподіл майна в якості виплати доходу в зв'язку з ліквідацією (припиненням) іноземної юрособи або іноземного формування без статусу юрособи.


Оподаткування прибутку КІК протягом перехідного періоду:

1. Першим звітним (податковим) роком для звіту про КІК буде 2022 рік.


2. Якщо звітний рік не відповідає календарному року - звітний період, який починається в 2022 році.


3. Контролюючі особи (далі — КО) мають право подати звіт про КІК за 2022 рік одночасно з поданням річної декларації для фізосіб або декларації з податку на прибуток за 2023 рік з включенням зазначеного в такому звіті скоригованого прибутку КІК, який підлягає оподаткуванню в Україні, з показниками відповідних декларацій за 2023 рік. При цьому, штрафні санкції та/або пеня не застосовуються;


Критерій щодо визначення КО в частині розміру володіння. Так для 2022-2023 звітних (податкових) років застосовується наступне:

▪ Володіє часткою в іноземній юрособі в розмірі понад 50%, або (цей підпункт залишився колишнім)


▪ Володіє часткою в іноземній юрособі в розмірі 25% і більше за умови, що кілька фізичних осіб-резидентів України та/або юридичних осіб-резидентів України володіють частками в іноземній юрособі, розмір яких в сукупності становить 50% і більше відсотків, або (змінився термін застосування, в прийнятій редакції 2021- 2022 рр.)


▪ Окремо або разом з іншими резидентами України - пов'язаними особами здійснює фактичний контроль над іноземною юрособою (цей підпункт залишився колишнім)


4. Податкові коригування, що застосовуються до скоригованого прибутку, необхідно буде розраховувати починаючи з 1 січня 2023 року. Мова йде про наступні коригування: у частині ціннопаперового обліку, з уцінки необоротних активів, за борговими зобов'язаннями (правило тонкої капіталізації) і по нерезидентам зі списків КМУ (пп. 39.2.1 ПКУ).


5. Штрафні санкції та пеня за порушення вимог ст. 392 ПКУ (КІК) при визначенні та обчисленні прибутку контрольованої іноземної компанії не застосовуються за результатами 2022-2023 звітних (податкових) років;


6. До платника податків, його посадових осіб не застосовується, за результатами 2022-2023 звітних (податкових) років, адміністративна і кримінальна відповідальність за будь-які порушення, пов'язані із застосуванням норм ст. 392 ПКУ (КІК). У зв'язку з цим інформація та/або документи, отримані контролюючим органом відповідно ст. 392 ПКУ (КІК), за результатами 2022-2023 звітних (податкових) років:


▪ Є інформацією з обмеженим доступом, не може бути витребувана і/або передана правоохоронним органам на їх запит або в рамках процедур, передбачених Кримінальним процесуальним кодексом України;


▪ Не може вважатися доказами в кримінальному провадженні, в розумінні статті 84 Кримінально-процесуального кодексу України.


У разі наявності у контролюючого органу сумнівів у достовірності поданої фінансової звітності по КІК, контролюючий орган має право вимагати надання письмового висновку аудиторської компанії, яка буде підтверджувати фінансову звітність КІК не раніше ніж через 15 місяців після завершення звітного періоду, за яким розраховується скоригований прибуток КІК. Необхідно відзначити, що в поточній редакції цей термін надання всього лише 12 місяців.


Норма, яка передбачає коригування скоригованого прибутку КІК за «правилами витягнутої руки» (пп. 392.3.2.4. ПКУ) також зазнала ряд змін. Тепер там, де необхідно за запитом надавати документацію по ТЦО, вже немає вимоги про надання копій первинних документів по такій КІК.


В цілому, для українського бізнесу пропоновані зміни до Закону України №466 про КІКи є позитивними. У платників податків з'являється більше часу підготуватися до анонсованих змін, закрити питання по оптимізації податків своїх іноземних компаній. Для консультантів це ще один додатковий рік підготовки клієнтів до теми КІК.


Джерело – BIZ.LIGAZAKON.NET

43 перегляди0 коментарів

Comments


bottom of page