top of page
Пошук

Як правильно підприємцям відкривати рахунки за кордоном

ФОП, який бажає вести бізнес з іноземними партнерами, завжди має купу запитань і клопоту, як здійснювати платежі й де відкривати рахунки.

Марина Томаш, податковий консультант і CEO Tomash Consulting, відповіла на основні запитання підприємців про фінанси.


 

Чи може ФОП відкривати рахунки у фінансових установах інших країн?


Якщо коротко: Так.

ДПС дала податкову консультацію від 21.01.2022 №100/ІПК/99-00-04-03-03-06 та заявила, що відповідно до чинного законодавства фізичним особам не заборонено відкривати рахунки у фінансових установах інших країн.

Імовірно, що ДПС посилається на ст. 4 ЗУ “Про валюту і валютні операції”. Ця стаття вказує, що резиденти з урахуванням обмежень, визначених цим Законом та іншими законами України, мають право:

  • відкривати рахунки в іноземних фінансових установах і

  • здійснювати через такі рахунки валютні операції.

 

ФОП може відкривати рахунки й у банках, і в фінансових установах. То в чому ж різниця між цими рахунками?


Для ФОПів основна різниця між рахунками полягає в оподаткуванні.

Розрахунки за зовнішньоекономічними операціями здійснюються виключно через рахунки в банках (п. 16 «Положення про заходи захисту та визначення порядку здійснення окремих операцій в іноземній валюті», затвердженого Постановою Правління НБУ № 5 (далі — Положення).


У разі дотримання такої умови податок на доходи ФОП, 3 групи єдиного податку, буде складати:

  • 2% (за спеціальною ставкою) або

  • 5% (за загальною ставкою).


Доходи від операцій, проведених через рахунки в фінансових установах, наприклад через Wise, будуть викликати питання: чи дійсно отримані гроші є доходам ФОП від здійснення ЗЕД, а не доходами фізичної особи? Якщо вам не вдасться переконати податкову, щодо доходів ФОП, доведеться сплатити:

  • податок на дохід фізичної особи 18% і

  • 1.5% військовий збір (всього 19,5%).


Ви спитаєте: але ж система Wise передбачає відкриття бізнес-акаунту для підприємців і бізнесу, як бути з цим?

Дійсно, під час податкової перевірки, ви зможете посилатися на те, що це — саме спеціальний рахунок для підприємництва. Але законодавство в цьому плані має чіткі норми щодо здійснення ЗЕД. Тож найімовірніше, що податкова буде зважати саме на законодавство.


 

Що таке банк?


Щоб зрозуміти, що рахунок відкритий саме в банку, потрібно звернути увагу на його ліцензію. Податкова служба в консультації вказує, що термін «банк» вживається у значенні, визначеному Законом України «Про банки і банківську діяльність». А саме, ст. 2 каже, що банк — це юридична особа, яка на підставі банківської ліцензії має виключне право надавати банківські послуги.

Отже, ключовий момент для визнання юридичної особи банком: у нього обов’язково має бути банківська ліцензія.


 

Чи може ФОП використовувати платіжну систему Wise та чи є Wise банком?


Так, ФОП може використовувати платіжну систему Wise.

Але варто пам’ятати, що Wise не є банком. Як це перевірити?

На сайті WISE зазначений перелік усіх наявних ліцензій Wise в різних країнах світу. З повним переліком можна ознайомитися за посиланням. Важливим є те, що жодна з цих ліцензій не є банківською в жодній країні світу. Отже, можна зробити висновок, що WISE не є банком ні в Україні, ні в інших країнах світу.

Також, важливим є те, що сам Wise не позиціює себе банком. Зокрема, на офіційному сайті компанії прямо вказано: «Wise не є банком. Ми є регульованою фінансовою установою».

 

Висновки:


  1. ФОП може відкривати рахунки в іноземних фінансових установах.

  2. ФОП може здійснювати зовнішньоекономічну діяльність тільки через банківські рахунки. Інакше на всі ці кошти нарахують податок не як на дохід ФОП, а як на дохід фізичної особи, тобто не 2% або 5% від доходу, а 19.5%.

  3. Платіжна система Wise – не має саме банківської ліцензії, а тому не є банком.



Звертайтеся до нас за консультацією за контактами нижче:


Марина Томаш, CEO Tomash Consulting

067 543 2294

m.tomash@tomashconsulting.com

167 переглядів0 коментарів
bottom of page