top of page
Пошук

Е-резидентство запрацює з 01.04.2023: як іноземці платитимуть податки в Україні з-за кордону


Іноземці зможуть вести бізнес в Україні, відкрити тут банківський рахунок і платити податки… в онлайн-режимі, сидячи в будь-якому куточку світу!


З 1 квітня 2023 року набирає чинності Закон України № 2654–IX «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких інших законів України щодо особливостей оподаткування підприємницької діяльності електронних резидентів». Він впровадить е-резидентство — нову можливість для іноземців вести підприємництво в Україні, не приїжджаючи в саму країну.


У цій статті Марина Томаш, CEO Tomash Consulting, розібрала, як працюватиме е-резидентство для іноземців та про які нюанси варто знати.


Як іноземцям стати е-резидентом:


— бути віком від 18 років

— бути громадянином дозволених держав (перелік має визначати КМУ)

— подати заяву та зареєструватися в інформаційній системі «Е-резидент» на вебпорталі або в мобільному додатку «Дія»

— відкрити банківський рахунок в Україні


До країн походження іноземців у Законі є окремі обмеження. Це мають бути держави, які:

— не включені до сірого чи чорного списку FATF

— не визначені Єврокомісією як країни зі слабкими режимами щодо запобігання та протидії відмиванню коштів і фінансуванню тероризму

— не визнані державою-агресором чи державою-окупантом щодо України


Під час заповнення заяви іноземець підписує її КЕП та одразу реєструється як ФОП — платник 3 групи єдиного податку 3 група ЄП за ставкою 5 % без сплати ПДВ.


Альтернативних ставок чи груп для е-резидентів немає, як і можливості відкрити ТОВ, але це й так непоганий варіант для цього пілотного проєкту.


Нюанси податкового резидентства


Моделюємо ситуацію: іноземець, який відповідає всім вимогам, успішно зареєструвався е-резидентом, відкрив сайт чи створив сторінку в соцмережах і почав розробляти програми, консультувати клієнтів щодо підбору стилю одягу, розвитку бізнесу, дизайну приміщень чи займатися іншими видами бізнесу. Оплату він отримує на свій офіційний банківський рахунок в Україні.


І тут виникає запитання: а податковим резидентом якої країни він є в цей момент?


ПКУ не каже, що під час реєстрації е-резидент стає податковим резидентом України. Крім того, він не обов’язково має в Україні житло та не проживає тут понад 183 дні, щоб відповідати іншим критеріям податкового резидентства. Тож питання, як іноземцям уникнути подвійного оподаткування як ФОПів 3 групи в Україні та як платників податків у їхній країні, залишається відкритим і додає роботи податковим консультантам.


Вимоги до бізнесу е-резидента


Звісно, кожен іноземець не зможе так просто стати е-резидентом.


Отримати статус е-резидента не зможуть ті, хто до подання заяви:


— є особами без громадянства

— має посвідку на постійне проживання в Україні

— податковими резидентами України

— мають доходи від діяльності в Україні, окрім пасивних доходів


Але й у статусі е-резидента він має працювати з низкою обмежень:


— одержувати лише пасивні доходи з походженням з України (дивіденди, роялті, проценти)

— надавати послуги, виробляти та продавати товари лише нерезидентам України

— не наймати громадян і резидентів України

— не перевищувати річний ліміт доходів 3 групи ФОП (1167 розмірів мінімальної заробітної плати на 1 січня 2023 року, або 7 818 900 грн)


Якщо все ж довелося перевищити ліміт, ставка для е-резидентів із 5 % підвищиться до 15 % — на суму понад ліміт.


Також у першій версії проєкту були обмеження щодо видів діяльності е-резидентів (зокрема в ІТ-сфері), але в остаточному Законі їх прибрали.


Податкова звітність і перевірки нерезидентів


У цьому питанні все виявилося набагато простіше, ніж у звичайних українських ФОПів: податковим агентом е-резидента буде банк, у якому він відкрив рахунок, а всі зовнішньоекономічні контракти будуть оформлюватися в електронному вигляді.


Тому е-резиденти можуть не вести податкову звітність і не боятися податкових перевірок. Однак банк перевірятиме таких підприємців з особливою уважністю до вимог фінмоніторингу, як на етапі відкриття рахунку, так і під час подальшого ведення фінансових операцій.


Для банків податковим (звітним) періодом щодо е-резидентів буде календарний квартал. Вони повинні будуть:


— повідомляти ДПС про відкриття та закриття рахунку е-резидента

— утримувати та сплачувати єдиний податок упродовж 2 днів із дня зарахування коштів на рахунок

— подавати податковий розрахунок сум надходжень е-резидента й сум утриманого з них податку, з уточненням сум, що оподатковуються 5 % єдиного податку та окремо 15 % — у разі перевищення ліміту


Навіть якщо рахунок е-резидента, банк усе одно повинен буде подати податковий розрахунок за квартал.


Ініціатори проєкту за першими скромними прогнозами очікують 1000 е-резидентів у перший рік дії програми. Та ми сподіваємося, що іноземцям вийде перевищити ці очікування, враховуючи досить низьку податкову ставку для них в Україні та можливість вести бізнес дистанційно. Однак для цього влада має вирішити питання з уникненням подвійного оподаткування, щоб іноземці могли безпечно та впевнено ставати е-резидентами в Україні та не боятися санкцій від урядів своїх країн.

35 переглядів0 коментарів

Comentarios


bottom of page