top of page
Пошук

Податковий борг фізичних осіб: ДПС оприлюднює дані

Наказом Міністерства Фінансів України № 217 від 28.07.2022 року (далі - Наказ), що набув чинності 23.09.2022 року, затверджено порядок формування та оприлюднення інформації щодо фізичних осіб, які мають податковий борг.


Яке це має значення для вас та що варто знати про це нововведення — розповіли Марина Томаш, CEO Tomash Consulting, і Наталя Михальчук, податковий консультант Tomash Consulting.


Згідно з Наказом, формування та оприлюднення інформації щодо фізичних осіб, які мають податковий борг, здійснює ДПС щомісяця не пізніше 20 числа місяця, що настає за звітним. Ця інформація оприлюднюється на вебпорталі ДПС.


Інформація щодо податкового боргу фізичних осіб зазначається в установленій формі, яка згідно з Наказом має містити такі дані:

 • прізвище, ім’я, по батькові (за наявності) фізичної особи;

 • дата народження фізичної особи;

 • код, найменування та власне ім’я та прізвище керівника територіального органу ДПС за місцем обліку податкового боргу;

 • код та найменування платежу за класифікацією доходів бюджету;

 • загальну суму податкового боргу до зведеного бюджету з розподілом на місцевий і державний бюджет.


З якою метою у вільний доступ відкриваються дані про податковий борг фізосіб?


Головним чином, для того, щоб проінформувати фізичних осіб про наявність податкового боргу, який необхідно сплатити. Це мотивуватиме боржників вчасно погашати свої зобов'язання перед бюджетом для попередження нарахування штрафних санкцій.


Інформація про податковий борг може використовуватись для перевірки фізичної особи перед проведенням певних угод. Особливо це стосується операцій з купівлі-продажу нерухомості, транспорту. Наявність значного податкового боргу на момент укладання угоди — це ризик судового оскарження про визнання недійсним проведення відповідного правочину.


Отже, плануючи укладання угоди з фізичною особою, можна завчасно перевірити інформацію про податковий борг цієї особи, щоб уникнути ситуацій з судовими суперечками і витрачанням свого часу.

До того ж інформація про податковий борг, викладена на вебпорталі ДПС, містить:

 • дані про код платежу,

 • назву податкового органу,

 • суму, яку необхідно сплатити.


Це сприятиме правильності надходження коштів, а також:

 • спростить процедуру звірки фізичних осіб з ДПС,

 • зменшить навантаження на податковий орган з приводу надання довідок про наявність (відсутність) заборгованості з податків,

 • допоможе уникнути значних штрафних санкцій у випадку несвоєчасної сплати або сплати податків за невірно заповненими реквізитами.


Для виключення ситуацій з примусового виконання рішень щодо стягнення податкового боргу згідно зі ст. 95 ПКУ, дуже важливо вчасно отримувати інформацію про наявність таких зобов’язань, до якої тепер наданий вільний доступ. Звернення до такої інформації, допоможе уникнути ризику примусового стягнення податкового боргу.


Згідно з пп. 95.5 ПКУ в ситуації, якщо податковий борг виник у результаті несплати грошових зобов’язань, визначених платником податків у податкових деклараціях або уточнюючих розрахунках, стягнення коштів за рахунок готівки, що належить такому платнику податків, та/або коштів з рахунків такого платника у банках здійснюється за рішенням керівника контролюючого органу без звернення до суду, за умови якщо такий податковий борг не сплачується протягом 90 к. д., наступних за останнім днем граничного строку його сплати.


Дозвіл на погашення суми податкового боргу за рахунок майна надається в судовому порядку.

Ще одною метою ухвалення даного Наказу, може бути обмеження боржників під час процедури перетину кордону. Згідно зі ст. 6 Закону «Про порядок виїзду з України і в'їзду в Україну громадян України», введеного Постановою Верховної Ради України № 3858-XII від 21.01.94, 1994, № 18, ст.102, право громадянина України на виїзд з України може бути тимчасово обмежено у випадках ухилення від виконання зобов’язань, покладених на нього судовим рішенням або рішенням інших органів, що підлягає примусовому виконанню в порядку, встановленому законом.


Тож, не виключено, що може бути спрощена процедура для відкриття виконавчих проваджень з метою обмеження перетину кордону України такими фізичними особами, на підставі оприлюднених даних про наявність податкового боргу.


Отже, для уникнення нарахування штрафних санкцій та підтриманням іміджу сумлінного платника податків, рекомендуємо декларувати свої доходи та вчасно сплачувати зобов’язання. Перевірити інформацію щодо наявності податкового боргу можна на вебсайті ДПС.


26 переглядів0 коментарів

Comments


bottom of page