✔ Хто може та хто не може перейти на спецгрупу?
З 01.04.2022 та до припинення або скасування воєнного, надзвичайного стану на території України, згідно з нормами розділу XIV ПКУ, обрати спрощену систему оподаткування зі сплатою єдиного податку за ставкою 2 відсотки доходу можуть:
ФОП;
юридичні особи, що є суб’єктами господарювання будь-якої організаційно-правової форми.
Водночас обмеження щодо кількості осіб, що знаходяться в трудових відносинах із такими ФОП або юридичними особами, не застосовується.
НЕ можуть перейти на спецгрупу:
1) суб’єкти господарювання (юридичні особи та фізичні особи − підприємці), які здійснюють:
— діяльність з організації, проведення азартних ігор, лотерей (крім розповсюдження лотерей), парі (букмекерське парі, парі тоталізатора);
— обмін іноземної валюти;
— виробництво, експорт, імпорт, продаж підакцизних товарів (крім роздрібного продажу паливно-мастильних матеріалів у ємностях до 20 літрів та діяльності фізичних осіб, пов’язаної з роздрібним продажем пива, сидру, пері (без додання спирту) та столових вин);
— видобуток, реалізацію корисних копалин;
2) страхові (перестрахові) брокери, банки, кредитні спілки, ломбарди, лізингові компанії, довірчі товариства, страхові компанії, установи накопичувального пенсійного забезпечення, інвестиційні фонди й компанії, інші фінансові установи, визначені законом; реєстратори цінних паперів;
3) представництва, філії, відділення та інші відокремлені підрозділи юридичної особи, яка не є платником єдиного податку;
4) фізичні та юридичні особи — нерезиденти.
✔ Як перейти на спецгрупу з 2 % і коли відбудеться перехід?
Форма заяви про застосування спрощеної системи оподаткування затверджена наказом Міністерства фінансів України від 16 липня 2019 року № 308.
Для обрання або переходу на спрощену систему оподаткування за ставкою 2 відсотки доходу, суб’єкт господарювання подає до контролюючого органу заяву про застосування спрощеної системи оподаткування за вибором у паперовій формі або засобами електронного зв’язку в електронній формі з дотримання вимог законів України «Про електронні документи та електронний документообіг» та «Про електронні довірчі послуги».
Суб’єкт господарювання, у разі неможливості подання заяви до контролюючого органу за місцем податкового обліку, може подати заяву про застосування спрощеної системи оподаткування в паперовій формі до будь-якого найближчого контролюючого органу.
Також суб’єкт господарювання має можливість подати заяву про застосування спрощеної системи оподаткування за ставкою 2 відсотки через Електронний кабінет.
Для новостворених, зареєстрованих в установленому законом порядку, суб’єктів господарювання термін для подання заяви становить 10 днів із дня державної реєстрації. Такі суб’єкти господарювання вважатимуться платниками єдиного податку третьої групи з дня їхньої державної реєстрації.
Для діючих суб’єктів господарювання, які скористаються правом перейти на спрощену систему оподаткування за ставкою єдиного податку 2 відсотки доходу, змінено граничні терміни для подання заяви.
Суб’єкт господарювання вважається платником єдиного податку третьої групи за ставкою 2 відсотки:
1) з 1 квітня 2022 року — у разі подання заяви до 1 квітня 2022 року;
2) з наступного робочого дня після подання заяви — у разі подання заяви починаючи з 1 квітня 2022 року.
✔ Як готувати звітність із ЄП 2 % та які до неї вимоги?
Податковим (звітним) періодом для платників єдиного податку третьої групи за ставкою 2 відсотки доходу є календарний місяць.
Наразі з урахуванням змін, внесених до ПКУ, розробляється нова форма податкової декларації платника єдиного податку третьої групи на період дії воєнного та надзвичайного станів.
✔ Чи скасовується свідоцтво платника ПДВ у разі переходу на спецгрупу?
Суб’єкти господарювання, які оберуть третю групу єдиного податку за ставкою 2 відсотки доходу, на час переходу на спрощену систему оподаткування перебуватимуть у статусі платника ПДВ, реєстрація платника ПДВ не анулюється, а є призупиненою на період перебування такого суб’єкта господарювання на третій групі єдиного податку за ставкою 2 відсотки доходу.
✔ Чи потрібно нараховувати зобов’язання з ПДВ?
Оскільки в суб’єкта господарювання на третій групі єдиного податку за ставкою 2 відсотки доходу відсутні об’єкти оподаткування податком на додану вартість та з врахуванням пп. 9.5 підрозділу 8 розділу ХХ «Перехідні положення» і пп. 49.2 розділу ІІ ПКУ, у такого суб’єкта господарювання відсутній обов’язок щодо нарахування, сплати та подання податкової звітності з податку на додану вартість з операцій із ввезення та з постачання товарів, робіт та послуг, місце постачання яких розташоване на митній території України, та які здійснені в період перебування на такій спрощеній системі оподаткування.
コメント